Урок 1.
Тема. А.Дімаров
«Для чого людині серце»
Мета: ознайомити учнів із
жанром літературної чарівної казки;
вчити самостійно
визначати дійових осіб, читати діалоги,
передаючи
різні почуття;
залучити дітей до обдумування
і обговорення заголовка казки;
вдосконалювати навички
читання;
розвивати зв’язне
мовлення учнів, творчу уяву;
виховувати в учнів
інтерес до читання казок.
Обладнання:
ілюстрації
до казки «Буратіно», картки з чистомовками.
скоромовкою.
Структура уроку
І.
Організація класу.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ.
Мовленнєва розминка.
ІV. Робота над новим
матеріалом.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
2. Словникова робота.
3. Читання першої частини казки
4. Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове
читання.
5. Читання діалогу в особах
6. Переказ першої части казки.
7. Передбачення змісту казки.
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання.
Хід уроку.
І.
Організація класу.
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із
класом
У чарівну і добру
країну.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
-
А назву цієї країни прочитає той, хто складе разом перші
букви слів: коза, акула, заєць,
крокодил, антилопа.
-
Отже, подорожувати ми будемо у країну Казки. Давайте
пригадаємо, що таке казка. Відновіть і прочитайте текст.
зКака – ец каціва дьрозвіпо, в ікяй мотьвися рпо сьщо ймоневірне, нстичфатане
і кяа єам вчапонильй ракхарте.
(Казка – це цікава розповідь, в якій мовиться про щось неймовірне,
фантастичне і яка має повчальний характер)
-
Які казки ми читали на попередніх уроках? Хто їх автор?
(Народ)
-
Але є казки, автори яких відомі. Тому їх називають
авторськими, або літературними. З ними ми сьогодні працюватимемо.
-
А щоб у нас усе вийшло, ми будемо працювати під девізом:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
ІІІ. Мовленнєва
розминка.
Артикуляційна зарядка.
-
Показати язичок лопаткою, голочкою, трубочкою.
-
Облизати варення з губ.
-
Почистити зубки: верхні, нижні.
-
Дме легенький вітерець
Чистомовки.
Би-би-би – пішли діти по …
(гриби).
За-за-за – замекала десь …
( коза).
Лі-лі-лі – бігли дітоньки
… (малі).
Скоромовки.
На місточку скоромовка
Сіроманця стріла вовка.
Доповни речення.
Наталя читає.
Наталя читає книжку.
Наталя читає сестричці книжку.
Наталя читає маленькій сестричці книжку.
Наталя читає маленькій сестричці цікаву книжку.
ІV. Робота над новим
матеріалом.
1.
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Давайте пригадаємо, як називалась авторська казка, у якій
головний герой був неслухняний, нерозумний, довірливий і скрізь сунув свого
довгого носа?
-
Чи пам’ятаєте ви, хто
зробив Буратіно і з чого? ( Ілюстрований матеріал)
-
Так, справді, татусь Карло вирізав Буратіно з поліна. Це
був дерев’яний хлопчик.
-
Ми сьогодні будемо читати казку теж про дерев’яних чоловічків.
А назва її – «Для чого людині серце».
-
На що схожий заголовок? (На питальне речення).Чи є це
речення питальним? Прочитайте заголовок з розповідною і питальною інтонацією.
-
Давайте
замислимось, для чого людині серце?
Чи правильні ваші слова ми дізнаємось, коли прочитаємо казку.
Чи правильні ваші слова ми дізнаємось, коли прочитаємо казку.
2.
Словникова робота.
а) Читання
колонок слів швидко і правильно.
найлютіший назбиралося
ненавидіти вагаючись
переборола плем’я
б) прочитайте спочатку прикметники,
потім дієслова.
в) поясніть значення слів.
3. Читання
першої частини казки вчителем і сильнішими учнями.
- Де відбулися описані події?
4.
Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове читання.
- Кого зустріли дерев’яні
чоловічки у своєму лісі? Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
- Чому дерев’яні чоловічки не знали
ніяких почуттів? Прочитайте.
- Про що розповіла дівчинка?
- Що нагадує вам місце, де жила
дівчинка?
- Про що попросила дівчинка?
- Яке слово зацікавило чоловічка?
- Чому дівчинка не могла віддати
своє серце?
- Прочитайте, до кого вона порадила
звернутись чоловічкові?
5. Читання
діалогу в особах (розмова дівчинки і чоловічків)
- Перегляньте очима розмову дівчинки
і чоловічків у лісі. Які слова підкажуть інтонацію читання? (Вражено запитували, схлипнула, попросила,
поцікавився, задумалась, переборола страх, чемно відповіла.)
6. Переказ
першої части казки.
7.
Передбачення змісту казки.
- А що було далі, як ви думаєте? (
Роздуми учнів)
- Про це ми дізнаємося на наступному
уроці.
V. Підсумок уроку.
- Який розділ почали вивчати? Які особливості літературної чарівної казки?
- Яку казку почали читати? Хто її автор?
- Назвіть дійових осіб казки.
VІ. Домашнє завдання.
Читати першу частину казки (с. 84-86), намалювати малюнок до казки.
Урок 2.
Тема. А.Дімаров «Для чого людині серце» (ІІ частина).
Мета:- закріплювати знання учнів
про ознаки літературної чарівної
казки;
-
вчити визначати характерні особливості дійових осіб;
-
вчити читати діалоги, передаючи різні почуття;
-
формувати вміння визначати головну думку твору;
-
вдосконалювати навички правильного, усвідомленого
читання;
- розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу
уяву;
-
поглиблювати уявлення про етику людських стосунків;
виховувати доброту, людяність, уміння співчувати, бажання
допомогти іншим.
Обладнання: таблиці для розчитування;
малюнки дерев’яного
чоловічка,
виконані дітьми; шаблони серця; плакат з великим
серцем;
картки з тестовими завданнями; прислів’я; запис
мелодії.
Структура уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Підготовка до читання.
1. Вправи слухняного язичка.
2. Розчитування за
таблицями.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІV. Перевірка домашнього
завдання
V. Робота над новим
матеріалом.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Лексично – словникова робота.
3. Читання другої частини
вчителем і підготовленими учнями ( на фоні тихої музики)
4. Вибіркове читання. Аналіз змісту.
5. Фізкультхвилинка для очей.
6.
Вправи на розвиток техніки читання.
7.
Читання діалогу в особах.
8.
Визначення основної думки казки.
9. Робота в групах. Обговорення ситуацій.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Підготовка до читання.
1. Вправи слухняного язичка.
2. Розчитування за
таблицями.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель
читає вірш Л.Забашти «Людина починається
з добра»
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від
звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
-
Нехай цей вірш буде девізом нашого уроку. І окрім того, що ми будемо читати і працювати
з текстом, як ви думаєте про що ми говоритимемо?
-
Так, саме про добро, чуйність, співчуття ми розмовлятимемо сьогодні.
-
І будемо працювати за таким планом (план написаний на
дошці)
План
1.
Перевірка домашнього завдання.
2.
Читання казки.
3.
Фізкультхвилинка.
4.
Робота з текстом казки.
5.
Робота в групах.
6.
Висловимо побажання.
ІV. Перевірка домашнього
завдання. (диференційовано: частина учнів отримують картки з тестовими завданнями,
інші відповідають на запитання за змістом першої частини казки)
-
Яку тему ми зараз вивчаємо?( Літературні казки)
- Що таке казка? (Казка – це цікава розповідь, в якій
мовиться про щось неймовірне, фантастичне і яка має повчальний характер)
-
А які це літературні казки?
-
З якою казкою почали знайомитись?
-
Хто її автор?
Прочитайте:
-
Де жили дерев’яні чоловічки?
-
Чому вони не знали ніяких почуттів?
-
Кого вони побачили? Що їх здивувало?
-
Як дівчинка пояснила, що таке серце?
-
Про що попросив дерев’яний чоловічок дівчинку?
-
До кого вона порадила йому звернутися?
V. Робота над новим
матеріалом.
1. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми продовжимо читати другу частину
казки, поговоримо про її героїв, визначимо головну думку, замислимось над тим
чи часто ми робимо добро для інших.
2. Лексично – словникова робота.
а) Читання колонок слів правильно і швидко (
стовпчики слів записані на дошці)
ненавидіти одноплемінників дошкулити
оглянувся крижане обпалена
вагаючись жевріючи розпач
-
Прочитайте спочатку іменники, тоді прикметники і
дієслова.
-
Поясніть значення слів:
Вагаючись – виявляючи нерішучість у чомусь, не наважуючись щось зробити.
Крижане – зроблене з криги, льоду.
Жевріючі – ті, які горять без полум’я, тліють.
Дошкулити – завдати комусь неприємного відчуття, не давати
спокою, зачіпати.
Розпач – відчай, безнадія.
б) робота в зошитах (с. 29,
завдання5):
Доберіть слова, протилежні за значенням.
Ненавидіти –
Добрий –
Плакати –
Байдужий –
Скупий –
3. Читання другої частини
вчителем і підготовленими учнями ( на фоні
тихої музики)
-
Яке враження справив вчинок дерев’яного чоловічка?
-
Чи допомогла музика відчути настрій твору? Яка вона?
( піднесений настрій, не танцювальна, після
неї хочеться спілкуватися)
4. Вибіркове читання. Аналіз
змісту.
-
Яке серце хотів мати дерев’яний чоловічок?
-
Як змінилося його життя, коли лікар вклав йому серце
доброї люди? Прочитайте.
-
Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі? Що могло статися
з хлопчиком?
-
Прочитайте, що сталося з серцем чоловічка від розпачу? Чи
вдалося врятувати хлопчика?
-
Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
-
Прочитайте, чому його очі були сумними? Як ви розуміємо
останні слова героя казки?
-
Скажіть, які чарівні перетворення описані в казці? Як ви
думаєте, хто її головний герой?
5. Фізкультхвилинка для очей:
-
намалюйте очима сонечко, не рухаючи головою
-
намалюйте одиничку
-
намалюйте хвильку
-
закрийте очі і трошки відпочиньте.
6.
Вправи на розвиток техніки читання.
а) Гра «Доповни речення»
б) Гра «Хто швидше?»
-
Порахуйте, скільки разів в тексті зустрічається слово «жаль» на стр.88-89? (4)
-
Доберіть до нього синонім. ( Шкода)
в) Прочитайте питальні речення, окличні з
відповідною інтонацією.
7. Читання діалогу в особах.
- З Якою інтонацією будете читати слова лікаря?
А дерев’яного чоловічка?
8. Визначення основної думки казки.
Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова. Яке з них виражає головну думку
казки?
Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.
Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.
Головамаєслухатисерце, асерце – голову.
-
Чого вчить казка?
9. Робота в групах.
Обговорення ситуацій.
- Як ви вчините в таких ситуаціях
1група. Ви знайшли біля порога
свого будинку маленьке цуценя.
2 група.
Когось дражнять і ображають.
3
група. Матуся дуже стомилась сьогодні, а по телевізору показують дуже
цікавий фільм.
4 група. Ви побачили сусідську
дівчинку, яка плаче.
5
група. Ви побачили, що кошеня не може злізти з дерева.
6 група.
Ваша бабуся захворіла.
7
група. Ви посварились з другом або подружкою.
VІ. Підсумок уроку.
-
Що на уроці вас найбільше схвилювало?
-
Що ви взяли для себе?
-
Так для чого людині серце?
-
У кожного з вас є сердечка, напишіть на них добрі слова,
риси характеру, які повинна мати кожна людина.
Діти виходять до дошки,
прикріпляють свої сердечка на плакат.
-
Подивіться яке велике серце утворили ваші маленькі
сердечка. Нехай воно зігріває кожного з вас і допомагає у важкі хвилини. І ви
не забувайте робити добрі справи.
VІІ. Домашнє завдання.
Читати казку (с. 84-89). Дати відповіді на
запитання.

Немає коментарів:
Дописати коментар