Конспект уроку з літературного читання. 3 клас
Тема. Пригоди
хлопчика Веснянка.
В.Нестайко «В Палаці Чарівних Казок» (продовження).
Підсумок по темі.
Мета:
- розширювати знання учнів про літературні чарівні казки і їх авторів;
- вдосконалювати техніку читання – різновиди навчального читання вголос і мовчки, навички виразного читання;
- виробляти навички чіткої й виразної вимови;
- розвивати вміння знаходити в структурі тексту описи, швидко орієнтуватися в тексті;
- виховувати доброту, любов до світу пригод, фантазій, викликати бажання стати активним читачем.
- розширювати знання учнів про літературні чарівні казки і їх авторів;
- вдосконалювати техніку читання – різновиди навчального читання вголос і мовчки, навички виразного читання;
- виробляти навички чіткої й виразної вимови;
- розвивати вміння знаходити в структурі тексту описи, швидко орієнтуватися в тексті;
- виховувати доброту, любов до світу пригод, фантазій, викликати бажання стати активним читачем.
Обладнання: виставка книг, портрет
письменника (В.Нестайка), малюнок палацу, хлопчика
Веснянка, книжка Казок з ілюстраціями та завданнями, малюнки до
прочитаних казок, картки з завданнями.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повторення вивченого.
Актуалізація опорних знань, умінь,
навичок.
1. Вступне слово вчителя.
Під горбочком над водою – хатка, вкрита лободою.
У пучечках із-під стріхи виглядають сльози, сміхи.
Не багата і не вбога, зіллям встелена підлога.
Стіни вбрані в рушнички, на стрічках висять
стрічки.
Три бабусі у хатинці цілий день печуть гостинці.
Незвичайні бабці ці: смажать казку в казанці.
Все, що є, чого не мають, у макітрі розтирають.
Що було і не було – щоб кипіло і гуло.
Трохи сміху, трохи сліз, та щоб віршик теж уліз.
Хлюпнуть пісню з куманця, пучку світла з казанця,
Додадуть страху за смаком, ще й згори посиплють
маком.
Розкладуть у баночки, там підходять казочки.
Щоб казковим пахло духом, топлять піч кульбабок
пухом.
Як приходить темна ніч, ставлять казочку у піч.
Свіжоспечені казки бабці складують в разки.
Роздають їх як гостинці і дорослому, й дитинці.
Володимир Таран
-
Казковий дух давно вже вийшов із чарівної «пекарні» і
долинув аж до нашого класу, адже ось… (вчитель показує на виставку книг)
виставка книжок – казок.
2. Перевірка домашнього
завдання.
-
Подивіться уважно на ці казки і скажіть, а в якому творі
всі ці герої зустрілись разом? (В повісті-казці Всеволода Нестайка «В Палці
Чарівних Казок)
-
Опишіть, будь ласка, цей палац. Хто подорожує цим
чарівним палацом? Так, це Веснянка. І сьогодні він поведе нас по цій сонячній
доріжці (на дошці у вигляді сонечка подано план уроку):
1) Перевірка домашнього завдання
2) Читання казки
3) Фізкультхвилинка
4) Робота з текстом казки
5) Робота в групах
6) Листи героям казок
-
Але спочатку давайте заглянемо в цю чарівну книжку Казок.
(Вчитель гортає сторінки книжки, діти називають героя, виконують завдання)
а) Котигорошко.
Завдання: розкажіть, де в Палаці Чарівних
Казок знаходився цей герой і хто ще з ним там був.
б) Дід з «Казки про золоту рибку»
Завдання: знайдіть і прочитайте уривок,
що стосується цього героя.
в) Курочка Ряба
Завдання: прочитайте слова – пере
плутанки:
нобутіра
(Буратіно)
дювойкачмо
(Дюймовочка)
зконейна
(Незнайко)
жкабісніло
(Білосніжка)
-
Хто з героїв не зустрічається в казці? (Білосніжка)
г) Барон Мюнхаузен
Завдання: прочитати уривок з казки Еріха
Распе «Пригоди барона Мюнхаузена»
… Але тільки–но я виліз із човна,
на мене накинувся величезний ведмідь. Це був страховинний звір незвичайних
розмірів.
Він розшматував би мене вмить, але я схопив
його за передні ноги і так міцно стис їх, що ведмідь заревів від болю.
Я знав, що тільки я його пущу, він умить
роздере мене, і тому тримав його три дні і три ночі, аж поки він помер з
голоду. Так, він помер з голоду, бо ведмеді приморюють свій голод лише тим, що
смокчуть свої лапи. А цей ведмідь ніяк не міг посмоктати своїх лап і тому
загинув голодною смертю.
Відтоді жоден ведмідь не наважується
напасти на мене.
ІІІ. Повідомлення теми і мети
уроку.
Ну що ж, разом з Веснянкою подорожуємо далі по чарівному палаці,
дізнаємось, де він побував і кого ще побачив.
ІV. Опрацювання теми уроку.
1.
Підготовча робота до сприймання тексту.
а) «Розминка».
– Дорога
буде довга, тож не поснідавши не підемо.
Гра
«Зваримо кашу».
б) – Щоб не сумувати у дорозі прочитаємо
скоромовку:
Мовили ми, плутали
Скоромовки – плутанки.
Нагострили язичок,
Задзвенів наш голосок.
-
«Буксиром»;
-
«Ланцюжком» ( по одному слову);
-
З поступовим підвищенням голосу;
-
«Клубочком».
2. Лексично – словникова робота.
- Ось і
дійшли до Палацу Чарівних Казок. Але подивіться, навколо нього рів з важких
слів. Щоб його перейти, потрібно правильно прочитати ці слова.
Навігація незабаром
Двієчників під конвоєм
Ґрати
гамірно
Химерний господарювати
-
Які слова малозрозумілі?
-
Доберіть синоніми до слів незабаром
химерний.
-
Доберіть антонім до слова гамірно.
-
Прочитайте трискладові слова, найдовше слово.
3.
Первинне сприймання тексту. Читання комбінованим
способом.
а) Читає вчитель і підготовлені учні до слів «… І
той йому пояснив»
- Що здивувало Веснянка?
б) Самостійне мовчазне читання казки до кінця.
4. Фізкультхвилинка.
5. Перевірка усвідомлення змісту
прочитаного. Виконання тестових завдань в зошитах с.41 з
наступною взаємоперевіркою.
6.
Вибіркове читання. Відтворення змісту прочитаного
- Назвіть
які герої і що викладали в казковій школі.
-
Як вчились діти у школі? Прочитайте.
-
Чому дехто з героїв зникав? Прочитайте.
-
Де знаходились злі чаклуни і відьми?
-
Як їх доставляли у казки? Прочитайте.
7.
Вправи на розвиток швидкості читання.
-
Гра «Дочитай речення»
-
Гра «Розвідники»:
Одним поглядом знайти слово в лапках,
слово, що складається з
трьох літер (там, які, всі, був, той…)
8. Робота
в групах.
1 група.
Прочитайте план казки. Чи все тут правильно?
Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.
Дитяча
кімната.
Опис
Палацу Чарівних Казок.
Підземелля для злих сил.
Дорослі
жителі Палацу.
Незвичайна школа.
2 група.
Подумайте
до якого казкового героя можна віднести кожне прислів’я.
Чия відвага, того й перемога.
Того, хто
іншим допомагає, попереду щастя чекає.
Де сила
не візьме, там розум допоможе.
( Івасик Телесик, Кіт у Чоботях, Попелюшка,
Котигорошко…)
3 група.
Робота в зошитах. С.41
4 група.
Робота з деформованим
текстом.
Прочитайте текст, в якому зникли букви, що
позначають голосні звуки.
Б_р_т_н_, Хл_пч_к – М_з_нч_к,
Ів_с_к- Т_л_с_к т_ Ц_б_л_н_
гр_л_ в _к_сь гр_. Зд__тьс_
в пр_к_рд_нн_к_в т_
шп_г_н_в. Ч_рв_н_ Ш_п_чк_, _ль_н_шк_, Д_йм_в_чк_, Сн_г_р_ньк_ т_
_нш_ д_вч_тк_ б_в_л_сь л_льк_м_. Птр_шк_ п_к_з_в_в М_рз_лц_ р_зн_ ф_к_с_ -
м_к_с_.
VІ. Рефлексія.
-
Герої яких казок жили в палаці? Це авторські казки чи
народні?
VІІ. Узагальнення вивченого за темою «Літературні казки».
-
Подивіться на дошку, а з яких казок ці герої? Виберіть
одного з героїв і напишіть йому листа з побажанням, або запитанням. Але, щоб
лист потрапив до героя, потрібно правильно вказати адресу: автора казки, назву,
ім’я героя.
VІІІ. Підсумок уроку.
-
Ми з вами повернулись з подорожі по Казковому місту. А
щоб ще раз потрапити в Місто Добрих
Чарівних Казок, вам треба читати. Виберіть того героя, який вам
найбільше сподобався, і швидше поспішайте на зустріч з ним на сторінках його
книги. Дружіть з книжками, будьте активними читачами. Пам’ятайте, що книга –
джерело знань, ваш друг і порадник!
-
Додаткові завдання: пригадайте казки, які ми прочитали і
скажіть про кого ці слова.
·
«Вона жила у наш час і твердо знала, що такі чоловічки
бувають тільки у казках». (Про дівчинку з казки А.ДІмарова «Для чого
людині серце»).
·
«Зранку йшов він до вільшаника й напинав легенькі сіті» (Про птахолова із «Закляття золота й
вогню»).
·
«Лагідна душа віддасть останнього гроша, розділить радощі
і болі, окраєць хліба, дрібку солі». (Про
молодшого сина з оповідання «Чому в морі вода солона»).
·
«Він був веселий, кмітливий, часто співав пісні, був
найкращим помічником Маноцівника», (Про
Веснянку в «Палаці чарівних казок»).
·
«Полюбила вона квіти, поливала їх, полола бур’яни». (про дівчинку з казки «Про що розповіли
незабудки» І.Калинець).

Немає коментарів:
Дописати коментар