Тема. Не поспішайте
розлучатися з казкою
Урок позакласного читання
Мета: вдосконалювати техніку читання – різновиди
навчального читання
вголос і мовчки, навички виразного читання;
прищеплювати вміння працювати з текстом, любов до книги як
джерела знань;
розвивати пам'ять, спостережливість;
розвивати
зв’язне мовлення учнів;
виховувати доброту, чуйність, любов до світу пригод, фантазій,
шанобливе ставлення до оточуючих.
Обладнання. Для перевірки домашнього завдання – картки з
написами
«Казка», «Фантастичні герої та події», «Народні та авторські», «Жили
собі… І я там був…», «Добро перемагає зло», «Казка вчить як на світі
жить».
Виставка збірок казок, ілюстрації до казок.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повторення вивченого. Актуалізація
опорних знань, умінь, навичок.
1.
Вступне
слово вчителя.
Під горбочком над водою –
хатка, вкрита лободою.
У пучечках із-під стріхи
виглядають сльози, сміхи.
Не багата і не вбога, зіллям
встелена підлога.
Стіни вбрані в рушнички, на
стрічках висять стрічки.
Три бабусі у хатинці цілий
день печуть гостинці.
Незвичайні бабці ці: смажать
казку в казанці.
Все, що є, чого не мають, у
макітрі розтирають.
Що було і не було – щоб кипіло
і гуло.
Трохи сміху, трохи сліз, та
щоб віршик теж уліз.
Хлюпнуть пісню з куманця,
пучку світла з казанця,
Додадуть страху за смаком, ще
й згори посиплють маком.
Розкладуть у баночки, там
підходять казочки.
Щоб казковим пахло духом,
топлять піч кульбабок пухом.
Як приходить темна ніч,
ставлять казочку у піч.
Свіжоспечені казки бабці
лижуть у разки.
Роздають їх як гостинці і
дорослому, й дитинці.
Володимир Таран
-
Казковий
дух давно вже вийшов з чарівної «пекарні», долинув аж до нашого класу, адже
ось… (вчитель вказує на виставку казок.)
виставка книжок – збірок казок!
Учитель вивішує картку «Казка».
2.
Перевірка
домашнього завдання.
-
Чи
зможете ви довести, що це казка? (Учні
відповідають і доводять, що виставлені збірки – це казки, бо твори, вміщені в
них, відповідають усім казковим вимогам (ознакам): казкам притаманні
фантастичні герої та події: звірі й рослини говорять, люди перетворюються в
тварин, є дивовижні речі – чарівна паличка, шапка – невидимка, килим – літак;
дивовижні вчинки – люди можуть літати на летючому кораблі, пролазити крізь вухо
тощо.)
-
Отже,
одна з основних казкових ознак – фантастичні персонажі та події.
Учитель
вивішує картку «Фантастичні персонажі та
події».
-
Згадаймо
казкових героїв, пограймо в гру «Впізнай героя». Пригадайте казки, які ми прочитали
і скажіть про кого ці слова.
·
«Вона
жила у наш час і твердо знала, що такі чоловічки бувають тільки у казках». (Про
дівчинку з казки А.ДІмарова «Для чого людині серце»).
·
«Зранку
йшов він до вільшаника й напинав легенькі сіті» (Про птахолова із «Закляття золота й вогню»).
·
«Лагідна
душа віддасть останнього гроша, розділить радощі і болі, окраєць хліба, дрібку
солі». (Про молодшого сина з оповідання «Чому в морі
вода солона»).
·
«Він
був веселий, кмітливий, часто співав пісні, був найкращим помічником
Маноцівника», (Про Веснянку в «Палаці
чарівних казок»).
·
«Полюбила
вона квіти, поливала їх, полола бур’яни». (про
дівчинку з казки «Про що розповіли незабудки» І.Калинець).
-
Які
бувають казки? (Народні та авторські).
Учитель вивішує картку «Народні та
авторські».
-
Які
казкарі вам відомі? ( Ганс Християн
Андерсен, Брати Грім, Шарль Перо, Редьярд Кіплінг, Олександр Пушкін, Микола
Трублаїні, Олександр Олесь, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Слабошпицькій,
Всеволод Нестайко…)
-
Пригадайте
назви казок, які ми читали. Вам допоможуть ці завдання:
·
Утворіть
складні слова і пригадайте назву казки, де вони зустрічаються.
Птах + ловити = … (птахолов)
Гори + хвіст = … (гори хвіст)
Дуб + ніс = … (дубоніс)
Муха + ловити = … (мухоловка)
Сорок + пуд = … (сорокопуд)
Ходи + тут = … (ходитут)
Дупло + тесати = … (дуплотес)
·
Подорож
лабіринтом.
|
Д
|
Г
|
О
|
Н
|
І
|
Е
|
|
Л
|
О
|
Л
|
И
|
С
|
Ц
|
|
Я
|
Ч
|
Ю
|
Д
|
Е
|
Р
|
(«Для чого людині серце»,
А.Дімаров)
|
Ч
|
М
|
О
|
Д
|
А
|
Н
|
А
|
|
О
|
В
|
Р
|
О
|
С
|
О
|
|
|
М
|
У
|
І
|
В
|
О
|
Л
|
|
(«Чому в морі вода солона»,
В.Скомаровський)
Учитель
вивішує картку «Жили собі… І я там був…»
-
А про
що вам нагадує цей напис? (Про
традиційний початок і кінець казки).
-
Як
треба читати зачин казки? (Із загадковою
інтонацією, щоб викликати інтерес у слухача або читача).
-
Продемонструйте,
як це звучить. Прочитайте виразно зачин казки, яку ви сьогодні принесли на
урок. (Учні читають).
-
Які
ще секрети казок вам відомі? (Добро завжди перемагає зло).
Учитель вивішує картку «Добро
перемагає зло».
-
А для
кого пишуться казки? Чи тільки маленьких діток ними розважають? Для чого казки
вам, школярам? (Казка не тільки розважає,
а й навчає)
Учитель вивішує картку «Казка вчить,
як на світі жить»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів. Повідомлення теми і завдань уроку.
Підготовча робота до сприймання тексту.
-
Я
бачу, що ви читаєте казки, пам’ятаєте, а отже, любите їх. Чарівна казка вже
стоїть на порозі нашого класу. Сьогодні ми звернемось до творчості українського
поета і письменника – казкаря Івана Франка.
-
Пригадайте,
що вам відомо про нього, які твори ми вже вивчали? (Відповіді учнів).
-
Отже,
урок дає Казка! Тема нашого уроку (показуючи
на картку, зачитує її назву) «Казка вчить, як на світі жить». (Всі інші картки знімаються х дошки).
«Розминка» (складові таблиці):
- читання
«ланцюжків» слів;
- читання
стовпчиків слів з різною інтонацією і темпом;
- робота зі
скоромовкою
Захотілось хлопцю зранку
З’їсти моркву до сніданку.
ІV. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу. Розвиток
мовленнєвих умінь і навичок.
1.
Первинне
сприймання тексту.
- Уважно
слухайте казку і скажете мені хто дійові особи цієї казки.
Комбіноване читання. Читає вчитель до слів «… коли скажуть
по-твоєму, то нехай по-твоєму буде: з’їси мене».
- Про кого
казка? Ви погоджуєтесь з вовком. Що «старе добро забувається»? як ви думаєте.
Що буде далі? (Вислуховуємо думки дітей)
- Ну що ж,
перевіримо, чи правильні наші думки.
Далі читають текст «ланцюжком»
до слів «…Дарую тобі, Лисичко-сестричко, мішок курей».
- Які ще
дійові особи з’явилися в казці? Хто допоміг чоловікові? Як ви
оцінюєте вчинок Лисички?
Читають мовчки до кінця казки.
- Чому
казка має таку назву? Кого наказала лисичка?
2. ФІзкультхвилинка.
3.
Аналіз змісту казки. Вибіркове читання.
- Від
кого тікав вовк? До кого він звернувся по допомогу? Прочитайте, як він просив
чоловіка. З якою інтонацією будете читати?
- Як
хотів віддячити вовк чоловікові? Про що попросив його чоловік?
- Кого
першого зустріли наші герої? Як відповіла на запитання чоловіка кобила?
Прочитайте.
- Як
пояснив Пес, чому старе добро забувається? Прочитайте.
- Як ви
думаєте. Чому лисичка допомогла чоловікові?
- Як же
віддячив чоловік лисичці?
4.
Виразне читання діалогів. Конкурс на кращу інсценізацію казки.
V. Підсумок уроку.
Визначення головної думки казки.
-
Що
засуджує автор? Чого нас навчає ця казка?
VІ. Домашнє завдання.
Намалювати ілюстрації до казки.

Немає коментарів:
Дописати коментар